Første 10 GHz-processorer i 2006

Den første Intel-processor med 10 GHz kan købes om fire år, forudsiger chipfirmaet.

Intel forventer at kunne levere en 10 GHz-processor i år 2006, skriver den britiske nyhedstjeneste ComputerWire. Den kommende CPU med 10 GHz bliver baseret på Netburst-mikroarkitekturen, som er efterfølgeren til den P6-arkitektur, som anvendes i ældre Pentium-processorer.

"Det er muligt at nå en taktfrekvens på 10 GHz om fire år, fordi Moore's lov stadig gælder," siger Bill Sui, chef for desktop-området hos Intel. Moore's lov fortæller, at antallet af transistorer på en chip fordobles hvert andet år.

Netburst anvendes allerede i de aktuelle Pentium 4 processorer, og den næste CPU-generation, kendt under kodenavnet "Prescott", bliver også baseret på denne teknologi. "Prescott" er den første desktop-processor med hyper-threading og kommer på markedet i anden halvdel af 2003.

Intel forventer at "Prescott" kan købes i standard-pc'er fra 2004, men fortæller at 10 GHz først kan opnås i den efterfølgende processorgeneration.

Fremover skal grænserne mellem processorer til mobile og stationære pc'er nedbrydes, fortæller Intel. Elementer fra "Prescott" skal anvendes i mobile processor, og lavenergi-funktioner fra bærbare pc'er skal også anvendes i stationære modeller.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere