IBM sejrssikre i Linux-retssag

Det juridiske slagsmål mellem SCO og IBM starter ikke før i februar, men allerede fredag fik SCO et knusende slag fra dommeren, der afviste to tredjedel af SCOs påstande som grundløse.

SCO fik fredag et juridisk spark i nyrene, da dommer Wells afviste størstedelen af anklagerne mod IBM.

Den lille softwareudvikler hævder i 300 anklagepunkter, at IBM lækkede SCOs Unix kode til det frie open source styresystem Linux.

Men dommer Wells er ved at tabe tålmodigheden med SCO, som hun mener er ude på længere fisketur. Wells beskylder SCO for bevidst at tilbageholde dokumentation for anklagerne.

»Det virker som om, SCO forsøgte at skjule grundlaget for anklagerne til sidste øjeblik i et forsøg på at opnå en unfair fordel i sagen. Til trods for gentagne ordrer om at lægge alle beviserne på bordet,« skriver Wells i sin dom.

Dommer Wells afviser SCOs anmodninger om adgang til IBMs ingeniører for at bekræfte virksomhedens mistanker om lovbrud.

»SCOs argumenter svarer til at sige til IBM Beklager, vi vil ikke fortælle jer, hvad I har gjort forkert, for det ved I udmærket i forvejen. Hvis en person bliver beskyldt for butikstyveri, er det vel kun rimeligt, at han får at vide, hvad han har stjålet« bemærkede dommeren tørt.

Virksomhedens talsmand Blake Stowell erkender, at dommen var et alvorligt slag for SCO.

»Når to tredjedele af din sag bliver smidt ud ser det ikke godt ud, men det er op til vores advokater at vurdere, hvordan vi fortsætter herfra,« siger Blake Stowell til Salt Lake Tribune.

Han mener dog, at den resterende tredjedel af de godt 300 anklager stadig udgør et stærkt fundament for en sag mod IBM.

Dommen kommer på det værst tænkelige tidspunkt for SCO. For godt tre uger siden kom SCO ud med et kvartalsregnskab med et underskud på 27,3 millioner kroner.

En fordobling af underskuddet fra det forrige kvartal, der hovedsageligt skyldes de 22 millioner kroner retssagen mod IBM har kostet indtil nu.

IBMs talsmand John Charlson udtrykte tilfredshed med dommen, som han mente talte for sig selv.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job