Rusland spænder ben for Google

Google har fået sig en midlertidig begmand i Rusland, hvor søgefirmaet har fået afslag på at købe en konkurrent. Russerne frygter, at Google bliver et monopol.

Googles vej mod total verdensdominans har ramt modstand i Rusland.

Her har Google nemlig forsøgt at opkøbe firmaet Begun via sit russiske selskab Kokuna.

Begun lever af at tilbyde tekstbaserede reklamer, hvilket er en af hovedkilderne til Googles bugende pengetank. Derfor havde firmaet udset sig Begun for også at få fat i markedandele i Rusland, hvor firmaet langt fra er så dominerende som for eksempel i Danmark.

Men de russiske monopolmyndigheder har nægtet at lade amerikanerne opkøbe Begun. Kokuna Holding har fået nej til at købe Begun fra det russiske Rambler. Google havde ellers fundet 830 millioner kroner, som firmaet er villige til at kaste efter Begun.

Ifølge den russiske myndigheds udmeldelse, så frygter man, at sammenlægningen vil skabe et monopollignende foretagende. Afslaget fra myndighederne er dog ikke endegyldigt.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job