Det danske internet gik i sort

Strømafbrydelsen tirsdag slukkede en stor del af det danske internet. Kun enkelte hosting-firmaer kunne fortsætte driften med diesel-generatorer.

Tirsdag kl. 12.40 gik det meste af Danmark i sort. Det gælder også en stor del af det danske internet, som forsvandt samtidig med strømmen. De fleste danske hosting-centre er indrettet til at klare korte strømafbrydelser på mindre end en halv time, men gårsdagens massive strømudfald var mere end nødstrøms-systemerne kunne håndtere.

Mens de fleste københavnerne fik en halv fridag, havde medarbejderne hos TDC ekstra travlt. TDC's hosting-center i København kørte videre på diesel og det var således muligt at besøge hjemmesiderne gennem hele tirsdag - selvom en stor del af de potentielle brugere sad uden strøm.

»Vi anvender store diesel-generatorer som kan køre mellem to og syv dage på den eksisterende diesel-beholdning - og hvis det er nødvendigt, kan vi fylde mere diesel på. Det kan selvfølgelig være, at forsyningssituationen gør det umuligt at skaffe diesel, men så er det nok heller ikke hjemmesider, der er det vigtigste,« siger Mikkel Barnekow, der er afdelingsleder i TDC's hosting-center på Østerbro.

Konkurrenten Interxion, som også klarede at opretholde driften hele dagen, mener at tirsdagens strømafbrydelse understreger behovet for en driftssikker infrastruktur. Det er let at stirre sig blind på IT-sikkerhed som noget, der drejer sig om firewalls og virusbeskyttelse. Men uden en pålidelig strømforsyning og internetforbindelse er sikkerheden ikke meget værd, påpeger Interxion.

»Det er selvfølgelig på en sørgelig baggrund, men strømafbruddet viser nødvendigheden af at sikre sine virksomhedsdata, hvis man kører forretningskritisk drift på sine servere. Afhængigheden af sikker drift stiger i takt med omlægninger til centraliseret IT-drift, tynde klient teknologier og hjemmearbejdspladser,« siger Per Henriksen, salg- og marketingchef hos Interxion.

Strømafbruddet i Danmark kommer efter tilsvarende uheld i USA, England og Sverige, og virksomheder kan godt forberede sig på en tid med mere usikre strømleverancer, mener Interxion. I Sverige har man haft større nedbrud gennem de senere år, blandt andet i Sveriges Silicon Valley, hvilket har medført store tab for svenske IT-virksomheder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere