Den danske domænehåndtering er sendt i udbud, og snart bliver DK-Hostmaster måske udskiftet med en ny administrator.
Men uanset udfaldet så bør de danske webhoteller og andre registratorer finde sammen i en brancheforening.
Det mener Peter "Czar" Larsen. Han ejer Larsen Data, som driver Gratisdns.dk. Derfor har han oprettet hjemmesiden DKRegistrar.dk, som gerne skulle munde ud i en egentlig brancheforening.
»Jeg tror, at hostmaster-funktionen har brug for feedback. Uanset om den i fremtiden skal hedde DK-Hostmaster, DotDK eller noget helt tredje, så tror jeg, at det ville være godt med feedback fra registratorerne. Jeg fornemmer, at der allerede i dag er en form for sporadisk feedback. Men hvis vi havde en brancheforening, så var det lettere at tale sammen og samle vores erfaringer og feedback,« siger Peter Larsen.
Han mener for eksempel, at en brancheforening ville have gjort det lettere for branchen at blive hørt i tilfældet med terrorloven, der har pålagt branchen mange registreringsopgaver.
På samme måde kunne en samlet branche have fået en større stemme i forhold til det nuværende udbud af den danske domænehåndtering. Peter Larsen mener, at virksomhederne, der til dagligt arbejder sammen med DK-Hostmaster burde høres i kraft af deres erfaringer.
Peter Larsen understreger, at han ikke har nogle favoritter blandt de nuværende konkurrenter om jobbet, der udbydes af It- og Telestyrelsen, men at han i store træk er godt tilfreds med det arbejde, som DK-Hostmaster i dag udfører.
»Men vis mig et system, der ikke kan blive bedre,« siger Peter Larsen.
Indtil videre har en registrator meldt sig ind, mens en håndfuld virksomheder overvejer tilbuddet. Der er mere information på DKregistrar.dk.