Dansk Metal: E-handel giver 7.000 arbejdspladser

Fagforbundet Dansk Metal mener at e-business kan skabe 7.000 nye arbejdspladser i Danmark.

Hvis de danske virksomheder for alvor begynder at bruge nettet som handelsplads, kan der skabes mange arbejdspladser, forudser Dansk Metal. Fagforbundet mener at e-business - forstået bredt som enhver forretningsmæssig anvendelse af internetteknologi - har potentialet til at skabe mindst 7.000 nye arbejdsbesparelser.

»Der er omkring 7.000 nye arbejdspladser at hente, hvis vi får gang i virksomhedernes brug af e-business. Derfor inviterer vi gerne virksomhederne til en dialog om, at få igangsat en ekstraordinær indsats på e-business området,« siger Dansk Metals it-talsmand, Per Påskesen.

Men han erkender samtidig, at implementering af e-business i virksomheden stiller store krav til medarbejdernes know-how. En aktuel undersøgelse, »E-business i Norden 2003«, dokumenterer, at virksomhederne mangler de nødvendige kvalifikationer.

Fagforbundet mener, at løsningen kan være at ansætte medarbejdere, som har gennemgået uddannelsen til datafagtekniker. Denne faggruppe er organiseret i Dansk Metal.

»Medarbejdere der har gennemført denne uddannelse har en kompetenceprofil der kan opfylde virksomhedernes behov for at implementere e-business i alle led af virksomheden. Da der i øjeblikket er en del ledige personer med datafagteknikeruddannelsen er der ingen grund til at vente - virksomhederne må få noget mere gang i processen med at implementere e-business i virksomheden nu,« siger Per Påskesen.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec