Intel og Apple i kamp om mobil-chip

Intel kommer snart med sin nye processor til smartphones, og det kan bringe firmaet på kollisionskurs med Apple.

Chipfirmaet Intel vil gerne levere processoren til din næste smartphone. I dag mangler Intel et produkt som egner sig til denne type små enheder. Intels Atom-processor (Menlow-platformen) bruges i mange netbooks og andre MID’er (Mobile Internet Devices), men den bruger for meget strøm. Der arbejdes på en efterfølger til Menlow under kodenavnet Moorestown, hvor strømforbruget i dvale skulle være reduceret til en tiendedel. Moorestown er et system-on-a-chip, som kombinerer en 45nm-processor, grafik, hukommelses-controller og videobehandling på samme chip.

Hvis man lytter til Intel, så vil Moorestown indvarsle en helt ny generation af meget kraftige smartphones, når platformen lanceres til næste år. Moorestown skal understøtte en række af forskellige teknologier som 3G, Wi-Fi, Bluetooth, GPS og tv-modtagelse.

Men Intel skal nok ikke regne med, at man kommer til at sælge sin processor til Apple. For her udvikler man også sin egen, kommende generation af mobil-processorer. Apple købte sidste forår firmaet P.A. Semi, som er specialiseret i chipdesign. Det har udløst spekulationer om, at Apple nu vil satse stærkere på chipudvikling. Apple vil næppe sælge sin kommende mobil-chip til andre hardware-firmaer – men den skal sandsynligvis bruges i firmaets egen iPhone og andre kommende produkter.

Apple er ellers en god kunde hos Intel - der er Intel-processorer i de bærbare Macbooks og stationære iMac'er og den store Mac Pro. Men når det gælder de mindre mobile enheder, går Apple sine egne veje.

Den nuværende iPhone indeholder en ARM-processor, som muligvis er baseret på Apples eget design. Den har ihvertfald et Apple-logo, selvom den er fremstillet hos Samsung. Der spekuleres på, at Apple udvikler en hurtigere mobil-processor som skal bruges i lidt større mobile internet-enheder – hvor den så kommer til at konkurrere direkte med Moorestown.

Så meget tyder på, at 2010 kan blive et spændende år med nye og hurtige mobile internet-enheder med flere funktioner end de produkter, vi kender i dag. Produkter, som bygger bro mellem smartphones og netbooks.
 

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS