eBay forpurrer Friis planer - Skype på børsen

eBay vil udskille Skype i et selvstændigt selskab, der skal børsnoteres. Men kun hvis de vinder sagen mod Janus Friis og Niklas Zennström.

eBay har har trukket stikket ud på Janus Friis og Niklas Zennströms planer om at købe Skype tilbage. I stedet har eBay nu annonceret, at de vil børsnotere Skype som et selvstændigt selskab.

"Skype er en fantastisk virksomhed i sig selv, med stærke forudsætninger og en accelererende vækst. Men det er tydeligt, at Skype har begrænset synergi med eBay og Paypal," siger eBays direktør John Donahue om børsnoteringen.

Men der er en stor forhindring, der først skal forceres.

eBay kan nemlig kun børsnotere Skype, hvis auktionshuset vinder sagen mod Janus Friis og Niklas Zennströms firma Joltid. Som ComON fortalte i går, så ejer Joltid den særlige P2P teknologi Global Index, der er grundlaget for Skype. Joltid har annulleret licensaftalen til teknologien, så eBay ikke kan bruge Skype. Dermed er Skype værdiløst for eBay. Licens annulleringen skal ses i lyset af, at Janus Friis og Niklas Zennström muligvis har planer om at købe Skype tilbage. eBay har svaret igen ved at hive Joltid i retten.

"Den sag skal være afgjort, før vi gennemfører en børsnotering, og vi er trygge ved sagens udfald," siger eBays talsmand Alan Mars til New York Times.

Hvis eBay vinder den sag, så vil de børsnotere Skype som et selvstændigt firma. Købet af Skype i 2005 for op mod 27 milliarder kroner bliver betragtet som et af de mest stupide køb i it-historien og på trods af næsten en 10 dobling af brugere siden købet, så er værdien af Skype langt mindre nu end i de glade friværdi-dage i 2005.

Sagen mod Joltid ventes at trække ud resten af året. Derfor vil eBay vente til næste år med børsnoteringen. Samtidig mener analytikere, at markedet ikke er til en børsintroduktion netop nu, men at det kan være bedre næste år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere