Tiscali forlader Norge og Sverige

Internet-udbyderen Tiscali har sat sine datterselskaber i Norge, Sverige, Schweiz og Sydafrika til salg.

Den største europæiske internet-udbyder, Tiscali, har besluttet sig til at sælge sine datterselskaber i Norge, Sverige, Schweiz og Sydafrika. Det fremgår af det seneste regnskabsmeddelelse fra det italienske firma, som blev offentliggjort i sidste uge.

Tiscali oplyser at salget af datterselskaberne skal være gennemført inden slutningen af året.

I forbindelse med fremlæggelsen af koncernens seneste årsregnskab den 12. februar oplyste Tiscali, at selskabet fremover ville koncentrere sig om sine fem kernemarkeder, Italien, Frankrig, Storbritannien, Tyskland og Benelux-landene.

Daværende koncernchef Renato Soru fortalte, at Tiscali sandsynligvis ville trække ud af en række markeder, hvor omsætningen er for lav, deriblandt Norge, Sverige, Schweiz og Sydafrika.

Selskabet oplyste i februar, at salget af aktiviteterne i de fire lande ville indbringe mellem 50 og 100 millioner euro.

Kvartalsregnskabet for første kvartal af 2004 viser at omsætningen er steget til to milliarder kroner, en vækst på 26 pct. i forhold til samme periode sidste år. I samme tidsrum er antallet af ADSL-abonnenter firedoblet til 1,2 millioner.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub