Netfirma genopliver dagbladet Dagen

Et dansk internetfirma har købt rettighederne til domænet dagen.dk og ønsker nu at puste nyt liv i det forliste dagblad Dagen.

Internetfirmaet TrafikOptimering har købt alle immaterielle rettigheder til det krakkede dagblad Dagen, og planen er at starte et interaktivt nyhedssite under det efterhånden famøse navn.

Det nye Dagen skal være en interaktiv internetavis med indhold fra kendte medier som for eksempel Reuters, Børsen, Berlingske, Politiken og Jyllands Posten, og det er en del af konceptet, at brugerne selv skal kunne designe deres personlige udgave, så den er skræddersyet til deres behov.

»Fidusen er at lave en startside for brugere, der har brug for nyheder. Brugerne skal have hurtige nyheder, og vi skal skabe et godt overblik. Men det er da klart, at spørgsmålet er, hvor stor succes Dagen vil få, når den genopstår,« siger teknisk chef for TrafikOptimering, Jesper Brændholt, til ComON.

Han forklarer, at det nye Dagen ikke skal trække læsere fra de kendte medier, men i stedet blot skal præsentere mediernes vigtigste nyheder og linke til dem. Og selv om de veletablerede medier både har kendte brands og en pæn trafik i forvejen, forudser Jesper Brændholt, at det ikke bliver noget problem at sælge konceptet.

»For det første har vi navnet Dagen, og desuden har vi en virksomhed, der har stor erfaring med søgemaskineoptimering. Salgsargumentet er "Øget synlighed",« siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere