Web-hosting op af dotcom-sumpen

Snesevis af milliarder dollar - sådan lød forventningen til webhosting-markedet i Europa for blot et par år siden. Så faldt markedet sammen, og det samme gjorde udsigten til vækst. Men webhosting kommer tilbage, vurderer analysefolkene hos Frost & Sullivan.

I 2005 forventes en europæisk omsætning på 1 milliard dollar på området. Omsætningen vil vokse til 4 milliarder dollar i 2008.

Den øgede bredbåndspenetration, ænbdring af forretningsrutiner i retning af internet, det øgede brug af IP-baserede VPN-forbindelser og de faldende omkostninger på båndbredde nævnes som de væsentligste drivkræfter.

»På trods af den voldsomme »hype« omkring webhosting-markedspladsen har den seneste historiske udvikling vist, at mange europæiske virksomheder stadig ikke kender til fordelene ved at benytte en managed webhosting-udbyder. Succes for enhver deltager på dette marked afhænger af denne udbyders evne til at finde potentielle vertikale forretningsområder (brancher, red.) og geografiske områder med høj efterspørgsel, ligesom der skal skabes strategiske kanal-partnerskaber,« mener Marina Martin, der er brancheanalytiker hos Frost & Sullivan.

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS