Premiere på WAP

Internet med WAP (Wireless Application Protocol) for mobiltelefoner og håndholdte computere forventes at komme til at udgøre 25 pct. af markedet for Internet og e-handel. IT- og telebranchen slutter bredt op bag WAP. Det var nogle af de prognoser som eksperter fra bl.a. Ericsson og IDC fremlagde ved den første livepræsentation af WAP i Danmark, der blev afholdt i starten af september hos Ericsson.


WAP er udviklet som et enklere Internetværktøj til mobiltelefoner og håndholdte computere. Kredsen af virksomheder som støtter WAP bliver stadig større. Senest har Microsoft sluttet sig til WAP Forum for få måneder siden, fortalte Lars Nielsen, chef for løsningscentret hos Ericsson, der også kunne fortælle, at man inden for de primære anvendelsesområder bank, spil og underholdning, investering, billetsalg og e-handel allerede har indgået aftaler om tjenester med bl.a. Reuters, Boxman og PostGiro Banken i Sverige.


Tim Sheedy, Research Manager hos IDC, forventer, at der vil være næsten 30 millioner brugere af WAP i år 2003, og at de vil udgøre en stigende del af Internethandlen.


"Alene i Vesteuropa forventer vi en omsætning på 300 mia. kr. i 2003, hvis blot 10% af al Internethandel foregår fra en mobiltelefon," spåede Tim Sheedy.



"WAP giver mulighed for at endnu flere kan bruge Internet som en naturlig ting i dagligdagen", fortæller Lars Nielsen, Ericsson. "Med WAP kan man langt nemmere end gennem en stationær computer eksempelvis handle, bestille billetter, checke aktiekurser og togtider. Da der også fortsat vil være langt flere brugere af mobiltelefoner end af computere ligger der et stort markedspotentiale i at udvikle WAP-baserede tjenester. WAP vil simpelthen give Internethandlen uanede muligheder, når det kommercielle gennembrud har fundet sted," slutter Lars Nielsen.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Ciklum ApS
    Offshore software- og systemudvikling.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Computerworld Cloud & AI Festival 2025

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    17. september 2025 | Læs mere


    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere