Expert-kæden piller TDC af hylderne

Expert-kæden, der har 110 butikker fordelt over hele landet indgik i går en aftale med teleselskabet Orange, der indebærer at expert-kæden udelukkende vil tilbyde produkter fra Orange og Sonofon.

Experts adm.

Expert-kæden, der har 110 butikker fordelt over hele landet indgik i går en aftale med teleselskabet Orange, der indebærer at expert-kæden udelukkende vil tilbyde produkter fra Orange og Sonofon.

Experts adm. direktør, Arne Rossing, føler sig overbevist om, at kæden har taget en god beslutning ved at vælge Orange som ny partner. - Orange har demonstreret vilje og evne til ikke blot at sikre sig en varig position i Danmark. Orange-gruppen bliver givetvis også en af de få spillere på verdensmarkedet i fremtiden. Så med Orange som en primær leverandør er expert sikker på at være med helt i den teknologiske front frem over.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos