Tast »www.eurid.eu« i din browser og du lander hos European Registry for Internet Domain Names (EURid). Det fælles-europæiske domæne .eu er netop blevet tilføjet til nettets såkaldte root-servere, og det betyder, at det nu for første gang er muligt at indtaste web-adresser med endelsen .eu.
Men indtil videre er EURid i Bruxelles de eneste, som bruger .eu. Først i begyndelsen af 2006 kan alle private netbrugere og virksomheder registrere navne som slutter med .eu.
Forhandlingerne om etableringen af det nye domæne for EU-landene har varet i mere end fem år, og først i marts 2005 faldt den endelige aftale mellem EURid og ICANN på plads.
Den svenske, italienske og belgiske hostmaster er gået sammen om at drive EURid, som blandt andet skal godkende forhandlere af de nye domæner, kaldet registrarer, i de enkelte lande.
Det ventes at den såkaldte sunrise-periode vil starte i slutningen af 2005. I denne fase på fire måneder får indehavere af varemærker og andre registrerede navne mulighed for at reservere .eu-domæner og dermed beskytte sig mod domænepirater.
I Danmark forventer domæne-udbyderen Speednames, at op mod 170.000 virksomheder vil registrere navne under .EU i det første år.