10.000 .eu-domæner foræres væk

Det danske domæne-firma DomainDirect.dk indleder i dag en priskrig på .eu-domæner, og de første 10.000 domænenavne er gratis.

Registreringen af de nye .eu-domænenavne går den 7. februar ind i anden runde, og nu kaster det danske domæne-firma DomainDirect.dk sig ind i kampen. Firmaet indleder en regulær priskrig på .eu-domæner ved at tilbyde de første 10.000 domænenavne gratis.

»Man kan nærmest sige, at vi forærer .EU-domænerne væk, for vi tjener ikke en krone på dem. Vi skal i stedet tjene penge på en bred vifte af supplerende services, som vi lancerer henover foråret,« siger Torbjørn Flensted, der er kommunikationschef hos DomainDirect.dk.

Han forklarer over for ComON, at man som køber blot skal betale det gebyr på 75 kroner per domænenavn, som fællesadministrationen tager. Dermed tilbyder DomainDirect.dk Danmarks foreløbig billigste .eu-registrering.

»Pris og kvalitet betyder meget for de fleste danske virksomheder, så jeg er optimistisk. Jeg forventer, at vi får registreret de første 10.000 .eu-domæner inden tre måneder,« siger Torbjørn Flensted.

Siden 7. december har offentlige myndigheder og virksomheder med registrerede varemærker kunnet ansøge om domænenavne. Fra den 7. februar vil det også være muligt for andre virksomheder at søge om selskabsnavne og uregistrerede varemærker. Og 7. april kommer tredje fase, hvor alle interesserede kan ansøge.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT