Chip redder liv for cyklister

I øjeblikket testes en chip, som kan redde livet for cyklister, der er tæt på at komme i klemme med højresvingende lastbiler.

Lastbiler har i flere år været en dræber i trafikken for cyklister, der kommer i klemme, når lastbilchaufførenes udsyn er begrænset ved højresving.

I skanderborg testes lige nu en chip, der indbygget i cyklernes reflekser, sender et signal om, at der er fare for at køre en cyklist ned.

Udvalgte skolebørn og postbude i Skanderborg har fået den lille chip installeret, som sender et signal videre til enten en modtager i lastbilens førerhus eller en lystavle i det pågældende kryds, hvor en cyklist bevæger sig ind i lastbilens blinde vinkel.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job