Bill Gates' hemmelige drøm

Hvis Bill Gates kunne leve sit liv igen, ville han sandsynligvis vælge at blive læge.

For nylig kom det frem under en paneldiskussion med investeringskongen Warren Buffet, at Microsoft-stifteren Bill Gates som ung drømte om at skabe sig en karriere som forsker i medicin i stedet for at grundlægge største softwarefirma. Det skriver Ingeniøren.

I diskussionen forklarede Bill Gates, at han, hvis han var 20 år, ville vælge et job som medicinsk forsker, fordi han på den måde ville få mulighed for at beskæftige sig med et område, som betyder meget for menneskers liv.

Bill Gates er ikke den eneste, der i et svagt øjeblik drømmer om, at hans liv kunne have formet sig anderledes. Diskussionspartneren nWarren Buffet, der er grundlægger af finansimperiet Berkshire Hathaway, ville gerne kunne rejse tilbage i tiden og bytte sit job ud med et job som journalist.

Man må dog sige at både Bill Gates og Warren Buffet har klaret sig ganske godt i deres respektive job - de er tilsammen gode for mere end 570 milliarder kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere