Trådløse netværk og mobiltilbehør skaber sikkerheds-problemer

Symantec forudsiger at den næste bølge af sikkerhedstrusler vil opstå i trådløse netværk og mobiltilbehør.

Den næste lammende computervirus er luftbåren ligesom mange biologiske virusformer. Allerede til næste år kommer en ny bølge af orme og vira, som spreder sig gennem trådløse netværk og mobile enheder. Det forudsiger sikkerheds-leverandøren Symantec, som har gjort status over udviklingen på sikkerhedsområdet i det seneste år.

En af de mest markante tendenser er opblødningen af grænserne mellem de forskellige typer af trusler. Spammere bruger ormeteknikker til at sprede reklame-breve, mens spionprogrammer anvendes til at samle fortrolige informationer af både reklamefolk og hackere. De såkaldte blandede trusler udnytter virus-, orme- og hacker-teknikker til at sprede sig.

Året vil især blive husket for august måned, hvor fire alvorlige orme blev sendt ud på nettet i løbet af otte dage, Blaster, Welchia, Dumaru og Sobig.F. Men allerede i starten af året blev dele af nettet lammet af ormen Slammer.

De mange nye orme udnytter at antallet af sårbarheder i software er steget drastisk i de seneste år. Samtidig går der stadig kortere tid, fra sikkerhedshullet bliver opdaget, og til det bliver udnyttet. For Blaster tog det kun 26 dage.

De værktøjer, som anvendes til at skabe vira, bliver stadig bedre og lettere at bruge, og de færdige orme spreder sig hurtigere og hurtigere.

Symantec mener at ledelsen i virksomhederne skal blive bedre til at sætte sig ind i sikkerheds-arbejdet og forstå, hvilke risici virksomheden er udsat for, mens computerbrugere skal huske at installere opdateringer og undgå at klikke på mistænkelige filer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere