Windows 7 Release Candidate frigivet

Nu er den næsten færdige Windows 7 Release Candidate klar til download for udviklere og Microsoft-partnere. Alle andre må vente indtil den 5. maj.

Fra i dag kan Windows 7 Release Candidate downloades gratis fra Microsofts internet-tjenester MSDN og Technet, der henvender sig til udviklere og forretningspartnere. For alle dem, der ikke har et abonnement hos MSDN eller Technet, er der én uges ventetid indtil Windows 7 bliver tilgængelig for alle den 5. maj på www.microsoft.com/windows7.

Lanceringen af en Release Candidate er et klart signal om, at Windows 7 er i den afsluttende udviklingsfase og så færdig, at partnere og virksomheder kan begynde at udvikle programmer og drivere og teste systemet i deres infrastruktur.

Microsoft fremhæver selv at Windows 7 indeholder en række nye erhvervsrettede funktioner, herunder Direct Access, som gør det muligt at give mobile brugere sikker adgang til ressourcer på virksomhedens netværk uden at skulle igennem en VPN-forbindelse.

Der er også nye krypteringsfunktioner med BitLocker og den nyligt annoncerede Windows XP Mode, hvor ældre XP-programmer kører på en virtualiseret maskine.

Microsoft har stadig ikke meldt ud med en dato for, hvornår Windows 7 kommer på markedet, men det ventes at ske omkring årsskiftet.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job