Helge Sander skal redegøre for netcensur

Det kontroversielle børnepornofilter har nu fået Folketingets teknologiudvalg til at kræve en uddybende redegørelse af videnskabsminister Helge Sander.

Folketingets udvalg for videnskab og teknologi har stillet en række spørgsmål om det såkaldte børneporno-filter til videnskabsminister Helge Sander. De danske internet-udbydere er gået sammen med Rigspolitiet og Red Barnet om at udvikle filteret, der skal blokere børnepornografisk materiale. Kritikere frygter, at filtreringen kan blive udvidet til at omfatte andre former for uønsket materiale på nettet.

Videnskabsministeren skal nu oplyse, hvor mange domæner på nettet der er blokerede af filteret, i hvilke lande de blokerede domæner er placerede, og hvor mange der er blokerede alene på dansk initiativ.

Udvalget ønsker desuden at få oplyst, hvilke juridiske muligheder der er for at få en blokering af et domæne fjernet i tilfælde, hvor blokeringen er foretaget på et fejlagtigt grundlag, og hvordan myndighederne sikre sig, at blokeringen fjernes, hvis det indhold, der har udløst en blokering, fjernes.

Ministeren er også blevet bedt om at redegøre for, hvordan aldersbestemmelsen foretages, og i hvor mange tilfælde danske myndigheder har medvirket til, at de ansvarlige for de blokerede sider på internettet er blevet retsforfulgt enten i Danmark eller i udlandet eller eftersøgt igennem Interpol.

I udvalgets 16 spørgsmål til ministeren om børnepornofilteret sættes der også spørgsmålstegn ved, om udøvelse af blokering af sider på internettet uden domstolsprøvelse er forenelig med grundlovens § 77 og FN's konvention om borgerlige og politiske rettigheder art. 19.

Helge Sander afkræves en forklaring på, hvilke retlige muligheder borgerne, herunder pressen, har for at klage over at blive nægtet adgang til specifikke domæner, når et domæne er på Rigspolitiets lister over blokerede domæner.

Der henvises desuden til Europa-Kommissionens rapport »Safer Internet plus«, hvor det foreslås, at filtre skal være frivillige for modtagerne, og ministeren bliver bedt om at oplyse, om der er taget stilling til, hvorvidt et sådant princip skal gælde i Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S