TV2 afviser Macbrugeres underskriftsindsamling

En række Mac-brugere har lavet en underskrifts-indsamling over nettet, hvor de kræver at kunne se TV2 Sputnik med Mac. Det kan de nu godt i forvejen - dog med en del besvær.

Indtil videre har 57 danske Mac-brugereskrevet under på, at de vil have mulighed for at se Sputnik med deres computer med æble-logoet.

»Jeg har altid brugt Tv2 Sputnik, og har været rigtig glad for det! Men efter jeg er skiftet til MAC, er det ikke muligt!,« lyder det i underskriftindsamlingen.

Hele underskrifts-indsamlingen bygger tilsyneladende på en misforståelse. Macbrugere kan nemlig godt se Sputnik.

»Sputnik har man kunnet se siden december sidste år, og det der ligger i det er, at man skal bruge det program, der hedder FlipForMac. Det der lå i det før var, at vi brugte Microsoft DRM,« fortæller Sune Loll, der er teknisk projektleder hos TV2.

Macbrugerne har dog alligevel en grund til at være utilfredse.

»Der er noget indhold, hvor der stadig ligger DRM i det, for eksempel amerikanske serier, fordi det er et krav fra rettighedshaverne,« beklager Sune Loll.

Derudover skal brugerne af Macintosh sikre sig, at de ikke bruger tv-versionen af Sputnik, der ligger på tv.sputnik.dk - i stedet skal de vælge den almindelige version på sputnik.dk.

»Det her med at bruge FlipForMac kan være lidt vanskeligt, men vi har en guide på vores side. Det er nok ikke den ultimative løsning, man kunne jo godt finde formater, der er bedre egnet, men det er ikke noget, vi har lige nu. Men vi kigger da på at gøre det endnu mere brugervenligt.«

Derudover har Nordisk Film også deres egen Sputnik-version, der stadig kører med DRM-filer, der altså ikke kan ses på en Mac.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S