Penge til IT-ideer

Omkring en mia. kroner ligger og venter på gode ideer til IT-virksomheder. Og der kommer formentlig flere penge til den danske IT-branche, der er i rivende udvikling, men som stadig er bagud i forhold til f.eks. USA.


Europa står over for et Internet-boom, tilsvarende det, der er sket i USA, mener Martin von Haller Grønbæk fra FDIH, Foreningen for Dansk Internet Handel, ifølge Jyllands-Posten.


En af måderne, idémænd og pengefolket kan finde hinanden på er Internet Investor Forum eller First Tuesday. Det seneste arrangement, som bl.a. FDIH står bag, trak et par hundrede deltagere til. Men man savnede "de vilde unge" med de nye ideer. For penge er der tilsyneladende nok af.

350 mio. kroner er det, Lars Krull fra BankInvest ifølge Jyllands-Posten vil investere i nye virksomheder indenfor områderne:

  • Internet

  • elektronisk design

  • software


Lars Bruhn fra Internet Ventures Scandinavia regner med at investere 500 mio. kroner i Internet-firmaer, der kan opfylde krav om:

  • ledelse


  • teknologi


  • markedspotentiale


Læs mere om First Tuesday-arrangementerne på hjemmesiden for Foreningen for Dansk Internet Handel FDIH


Du kan tilmelde dig First Tuesday-arrangementet på: www.fdih.dk/iif.


(Kilde: Jyllands-Posten)




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Hewlett-Packard ApS
    Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Computerworld Cloud & AI Festival 2025

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    17. september 2025 | Læs mere


    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere