Jubii sender udviklingsafdeling til Tyskland

Internetportalen Jubii lukker en dansk udviklingsafdeling med 24 medarbejdere.

Efter krav om besparelser fra Jubiis tyske ejere lukker selskabet nu en dansk udviklingsafdeling med 24 ansatte, skriver Jyllands-Posten. I sidste uge stod flere medarbejdere i chatafdelingen frem i medierne med anklager om mobning og dårligt arbejdsklima.

Jubii har haft problemer, siden ejerne Lycos for to år siden krævede at selskabet skulle tjene penge, og nu er der vedtaget en omfattende spareplan. En tredjedel af besparelserne skal hentes ved at reducere antallet af medarbejdere.

Det er Jubiis kronjuveler, som nu flytter til Tyskland. Den danske udviklingsafdeling har skabt et chatsystem med tre millioner aktive brugere, der betegnes som det største i Europa.

»Chatten er opstået i Danmark, men er nu så stor, at der er fordel i at flytte den til hovedkvarteret, hvor den er tættere på marketing og de øvrige back office-systemer,« siger Peter Lundsgaard, adm. direktør i Jubii, til Jyllands-Posten.

Han understreger samtidig at problemerne med dårligt arbejdsklima er opstået før han overtog jobbet som direktør. En tidligere medarbejder har sagsøgt Jubii og kræver erstatning for de alvorlige psykiske problemer, som hun fik efter længere tids mobning hos selskabet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory