Aldi truer TDC's EasyMobile

Den tyske discountkæmpe Aldi stikker nu en alvorlig kæp i hjulet på TDC's EasyMobile-opstart i Tyskland ved også at ville tilbyde lavpristelefoni til tyskerne. Et Aldi-indtog på det danske telemarked kan også vente i horisonten.

Fra sine mere end 4.000 discountbutikker rundt omkring i Tyskland er discountkæmpen Aldi nærmest fra den ene dag til den anden begyndt at sælge taletidskort til billig mobiltelefoni. Dermed stikker Aldi en stor kæp i hjulet på TDC og selskabets europæiske lavprissatsning EasyMobile, der netop er blevet lanceret i Tyskland, efter begrænset succes i England.

Her fik man indenfor de første fire måneder kun 15.000 kunder. EasyMobile er TDC's forsøg på at brede det populære Telmore-koncept med optankning af taletid via nettet ud over Europa.

Teleanalytiker John Strand mener at Aldis udspil understreger at TDC-ledelsen har været for dårlige til at spille sine kort ved indtoget på det europæiske lavprismarked.

»Listen af konkurrenter, der enten er i gang eller på spring til at give EasyMobile kamp til stregen, er lang. Meget lang,« siger John Strand til Jyllands-Posten.

Den tyske discountkæmpe er kendt for at gå nye veje og afprøver ofte tingene på hjemmemarkedet inden det bredes ud til Aldi-butikkerne i andre lande. Det så man med salget af pc'er og pc-udstyr, og det kan også ske med taletidskortene. Begynder Aldi at sælge billig mobiltelefoni fra sine mere end 100 danske butikker kan det yderligere ryste TDC og de andre danske mobiloperatører.

Aldis danske direktør Hans Christiansen har overfor Jyllands-Posten ikke ønsket at kommenteret historien. Det har onsdag morgen ikke været muligt at få en kommentar fra TDC.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg