Brugte iPhones hitter på dba.dk

Efter jul strømmer det med brugte iPhones på Den Blå Avis.

Det er nemt at finde brugte iPhones på dba.dk for tiden.

Det skriver dr.dk.

"iPhone er den bedste slagsvare på dba.dk nogensinde. Det er den vare, der bliver sat oftest til salg, og som bliver solgt klart hurtigst," siger DBA's kommunikationsansvarlige, Simon Karsøe.

DR Nyheder har talt sig frem til torsdag, at 100 danskere dagligt sætter en iPhone til salg på avisen, og at der går seks dage, før en iPhone er solgt. Prisen for en gammel iPhone3 ligger på mellem 2.000 og 3.000 kroner.

Det fremgår ikke af artiklen, hvor mange iPhones der blev sat til salg dagligt før jul, men gad vide, om antallet ikke er steget efter pakke-åbningen, hvor den gamle mobil kan være blevet erstattet med en nyere model.

Ifølge Den Blå Avis kan en andel af indrykkelserne dog dække over varme varer.

Mere om samme emne

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S