Emailreklamer er guld værd

Reklamer via email er på få år blevet en rigtig god forretning.

Elektroniske reklamer vinder frem. Flere og flere computerbrugere vælger at skrive sig op til at modtage emails med tilbud på forskellige varer. Hvad der for få år siden var en underskudsforretning for reklamebranchen, er nu millioner værd.

»I år forventer vi at fordoble omsætningen endnu engang,« siger direktør Torben Frigaard Rasmussen fra Internet Retail til Jyllands-Posten. Retail Internet udsender emailreklamer for virksomheder til internetbrugere, der skriver sig op til at modtage dem.

Det foregår på den måde, at man tilmelder sig områder, man vil modtage tilbud indenfor. Derefter modtager man relevante emails fra de selskaber, som Retail Internet annoncerer for. Og det er blevet en god forretning.

Den danske virksomhed, Retail Internet, havde i 2005 et overskud før skat på tre millioner kroner af en omsætning på 32 millioner kroner. Det er det første mærkbare overskud og en fordobling af selskabets overskud.

»Det er en noget anderledes situation, end dengang i 2001 og 2002, hvor vi tabte penge hver eneste dag,« siger Torben Frigaard Rasmussen.

Retail Internet har 750.000 brugere i Danmark, 700.000 i Norge og 1,5 millioner i Sverige. Selskabet vil ifølge Jyllands-Posten nu satse på vækst på det tyske marked.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune