Forvirring om Mac-virus

Sikkerhedsfirmaet Intego har angiveligt fundet den første trojanske hest til Mac OS X-platformen.

I sidste uge kunne Intego fortælle at firmaets eksperter havde fundet den første trojanske hest, som angriber computere med styresystemet Mac OS X.

Programmet er maskeret som MP3-fil og skulle være i stand til at slette alle data på computeren, sprede sig selv per e-mail og inficere andre MP3, JPEG, GIF og QuickTime-filer.

Men sikkerhedsfirmaet har i mellemtiden trukket i land og erkender nu, at filen faktisk er ganske harmløs. Der er kun tale om en såkaldt »proof of concept«, som skal demonstrere, at det er muligt at programmere en Mac-virus.

MP3-filen indeholder en ID3-tag kode, som viser en melding på skærmen. Samtidig startes programmet iTunes, som afspiller filens indhold.

Den trojanske hest med betegnelsen MP3Concept eller MP3Virus.Gen er i realiteten et helt normalt Mac-program, der er forsynet med filendelsen .mp3.

Intego henviser til, at den samme mekanisme kunne anvendes til at sprede en skadelig virus.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S