Rusland er fristed for it-kriminelle

En berygtet russisk it-kriminel er fanget i Sydfrankrig. Rusland holder hånden over hackerne.

Artikel top billede

En ferie i det solrige Sydfrankrig sluttede uventet for en berygtet russisk it-kriminel tidligere i denne måned. Den 27-årige ukrainsk-israelske Vladislav A. Horohorin – bedre kendt som BadB – blev anholdt i lufthavnen i Nice og sidder nu i et fransk fængsel, hvor han venter på udlevering til USA. Her kan han risikere op til 12 års fængsel for identitetstyveri og svindel med kreditkort.

Men det bemærkelsesværdige ved sagen er ikke, at BadB blev anholdt på sin ferie i Frankrig. Det interessante er, at en af verdens mest eftersøgte computerkriminelle har boet i Moskva i mindst ni måneder uden at skjule sin identitet. Som udlænding skulle han endda melde sig hos politiet med jævne mellemrum. 

Det skriver New York Times i en artikel, som sætter spørgsmålstegn ved, om de russiske myndigheder overhovedet er interesseret i at fange cyberkriminelle.

Det er en kendt sag, at mange af de mest berygtede hackere befinder sig i Rusland. Og landet beskrives på det nærmeste som et fristed for it-kriminalitet.

Der kan være mange forklaringer – inkompetence, korruption eller national stolthed. Det antydes ligefrem, at nogle af hackerne samarbejder med den russiske efterretningstjeneste, som holder hånden over de kriminelle og til gengæld bruger dem, f.eks. til internetangreb mod landets fjender.

For et års tid siden gik det ud over en politisk blogger i nabolandet Georgien, som udkæmpede en væbnet konflikt med Rusland i 2008, og Estland har måske som det første land i verden været udsat for en decideret cyberkrig, der også menes at være startet fra Rusland.

Men i alle tilfælde har de russiske myndigheder afvist at være involveret i cyberangrebene. Flere sikkerheds-eksperter mener, at det russiske militær har hyret private hackere for at sløre sine spor – og til gengæld kan hackere som BadB så agere uden risiko for anholdelse i Rusland.

Ifølge organisationen Spamhaus er 7 ud af verdens 10 værste spammere baseret i det tidligere Sovjetunionen.
 

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job