Artikel top billede

Rusland er fristed for it-kriminelle

En berygtet russisk it-kriminel er fanget i Sydfrankrig. Rusland holder hånden over hackerne.

En ferie i det solrige Sydfrankrig sluttede uventet for en berygtet russisk it-kriminel tidligere i denne måned. Den 27-årige ukrainsk-israelske Vladislav A. Horohorin – bedre kendt som BadB – blev anholdt i lufthavnen i Nice og sidder nu i et fransk fængsel, hvor han venter på udlevering til USA. Her kan han risikere op til 12 års fængsel for identitetstyveri og svindel med kreditkort.

Men det bemærkelsesværdige ved sagen er ikke, at BadB blev anholdt på sin ferie i Frankrig. Det interessante er, at en af verdens mest eftersøgte computerkriminelle har boet i Moskva i mindst ni måneder uden at skjule sin identitet. Som udlænding skulle han endda melde sig hos politiet med jævne mellemrum. 

Det skriver New York Times i en artikel, som sætter spørgsmålstegn ved, om de russiske myndigheder overhovedet er interesseret i at fange cyberkriminelle.

Det er en kendt sag, at mange af de mest berygtede hackere befinder sig i Rusland. Og landet beskrives på det nærmeste som et fristed for it-kriminalitet.

Der kan være mange forklaringer – inkompetence, korruption eller national stolthed. Det antydes ligefrem, at nogle af hackerne samarbejder med den russiske efterretningstjeneste, som holder hånden over de kriminelle og til gengæld bruger dem, f.eks. til internetangreb mod landets fjender.

For et års tid siden gik det ud over en politisk blogger i nabolandet Georgien, som udkæmpede en væbnet konflikt med Rusland i 2008, og Estland har måske som det første land i verden været udsat for en decideret cyberkrig, der også menes at være startet fra Rusland.

Men i alle tilfælde har de russiske myndigheder afvist at være involveret i cyberangrebene. Flere sikkerheds-eksperter mener, at det russiske militær har hyret private hackere for at sløre sine spor – og til gengæld kan hackere som BadB så agere uden risiko for anholdelse i Rusland.

Ifølge organisationen Spamhaus er 7 ud af verdens 10 værste spammere baseret i det tidligere Sovjetunionen.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere