Greenpeace: MacExpo-ledelse overreagerede

Under sidste uges MacExpo i London blev Greenpeace smidt på porten for at chikanere og forstyrre messedeltagerne. Nu tager de til genmæle.

Greenpeace blev under stort postyr smidt ud af MacExpo i London i sidste ugen af MacExpo's ledelse. Angiveligt fordi de chikanerede de andre udstillere og besøgende.

Greenpeace mener dog slet ikke at de så slemme, og at der var tale om en overreaktion fra MacExpos side. Beskyldningerne om, at de havde fotograferet en besøgendes baby med et æble i hånden, afvises delvist, idet Greenpeace mener, at moderen til barnet i virkeligheden arbejdede for Apple, og at hun først sagde ja, men senere nej fordi hun opdagede, det var Greenpeace.

I det hele taget mener Greenpeace, at deres kampagne mod Apple er positiv, og den køres kun fordi, man er overbevist om, at man kan flytte på nogle synspunkter.

»Hvis vi var overbevist om, at der ikke var nogen muligheder for at lave et grønnere produkt, ville vi stoppe i dag. Vi ved, der er alternativer, vi ved, at andre firmaer benytter disse alternativer, så hvorfor ikke Apple?,« siger Zeina Al-Hajj fra Greenpeace.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS