Forbrugernes mand skal forbedre Tele2-image

Efter at have talt forbrugernes sag på teleområdet skal Anders Hjorth Jensen nu hjælpe til med at rette op på Tele2s image blandt forbrugerne.

Hvordan får man det bedste kendskab til den modstander, som man står over for? Hvad enten det drejer sig om krig eller blot branding og markedsføring, så er svaret ofte at få hjælp af en overløben repræsentant for modstanderen.

Og det er netop hvad teleselskabet Tele2 har gjort. Anders Hjorth Jensen, tidligere telepolitisk medarbejder hos forbrugernes vagthund nummer, Forbrugerrådet, har siden november sidste år hjulpet Tele2 med at forbedre deres image overfor medier og offentlighed.

I hans tid i Forbrugerrådet var Tele2 netop et af de selskaber, der var flest problemer med. Selskabet kom således ud i massiv stormvejr for et par år siden, da aggressive gadesælgere fra selskabet fik narret folk til at skrive under på abonnementsaftaler. En opførsel, der blandt andet betød at Tele2-sælgerne blev smidt ud af den københavnske metro.

På spørgsmålet om hvad det kan betyde for Tele2's image at have Forbrugerrådets tidligere teletalsmand ved sin side, henviser Tele2-direktør Thomas Nistrup til pr-firmaet Geelmuyden-Kiese. Det er her Tele2 er kunde og Anders Hjorth Jensen arbejder til daglig.

»Vi var kunde før de ansatte Anders og ansættelsen er deres beslutning,« understreger Thomas Nistrup.

Hos pr-firmaet finder direktør Peter Goll det naturligt at Anders Hjorth Jensen bidrager med sin viden om it og tele.

»At Tele2's image er tip-top er noget af det vi hjælper dem med. Med Anders' baggrund er det naturligt at han bidrager med sin viden inden for tele og it,« siger Peter Goll fra Geelmuyden-Kiese til ComON.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere