IEEE: Kinesisk sikkerheds-standard er en trussel mod Wi-Fi

Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) udtrykker bekymring over den kinesiske sikkerheds-standard til trådløse netværk.

IEEE har i et brev til de kinesiske myndigheder udtrykt bekymring over kinesernes sikkerhedsstandard til trådløse netværk. Den kinesiske standard, WLAN GB15629.11-2003, er næsten identisk med IEEE's 802.11 standard, men har dog en markant forskel når det kommer til sikkerheds-protokollerne, og det er ifølge IEEE et alvorligt problem.

Kinesernes sikkerhedsprotokol, "WLAN Authentication and Privacy Infrastructure" (WAPI), er nemlig ikke kompatibel med de internationale standarder fastsat af IEEE under betegnelsen "Wired Equivalent Privacy" (WEP).

Derfor forudser IEEE problemer idet to konkurrerende sikkerhedsprotokoller vil splitte markedet for trådløst udstyr og dermed hæve priserne for forbrugerne.

Men kineserne fremhæver at deres sikkerhedsprotokol er mere sikker standard end WEP, som rimeligt nemt kan brydes.

Derfor arbejder IEEE også på en helt ny og meget bedre sikkerhedsstandard, 802.11i. Desværre er 802.11i endnu ikke klar til markedet, men Wi-Fi Alliance har lavet en midlertidig sikkerhedsløsning med Wi-Fi Protected Access (WPA) indtil 802.11i er klar.

IEEE vil forsøge at indkalde de kinesiske myndigheder fra standardiseringsgruppen i Kina, SAC, til et møde om en fremtidig fælles standard.

802.11i er ikke klar til forbrugerelektronik før næste jul.

Læses lige nu

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Senior Data Engineer til Data Warehouse

    Københavnsområdet

    Dansk Retursystem A/S

    Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura