Antivirusmarkedet er ikke så ekspansivt længere, og det har sikkerhedsleverandørerne også fundet ud. De forsøger at udvikle sig i nye retninger, og en af de seneste konkrete produkttyper er såkaldte spamfiltre, som skal kunne filtrere uønskede mails bort, før de fylder op i e-postkassen. Men forhandlerne er skeptiske.
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
I en undersøgelse foretaget i Computer Reseller News' forhandlerpanel mener 42 procent af deltagerne, at spamfiltre har stort salgspotentiale, men at de endnu ikke fungerer optimalt.
Denne opfattelse nuanceres dog af, at mange - 34 procent - vurderer, at spamfiltre allerede nu har stort potentiale, og at de er gode nok.
19 procent er direkte negative over for de nye filtre, som de enten helt afviser eller ser frem til, bliver forbedret.
Mere om undersøgelsen i næste udgave af Computer Reseller News, der udkommer på onsdag.
Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.