Ny EU-dom bevarer national spilmonopol

En ny EU-dom kan få stor betydning for bookmakere på nettet. EF-domstolen har afgjort at de nationale spilmonopoler kan opretholdes.

I Danmark har Danske Spil monopol på spillemarkedet og det er således forbudt at spille hos udenlandske bookmakere, ligesom det heller ikke er tilladt for danske medier at bringe annoncer for spillefirmaerne. En dom fra EF-domstolen slår nu fast, at denne form for nationalt spillemonopol er i overensstemmelse med EU-reglerne.

Det var den portugisiske fodboldliga og firmaet bwin, der har klaget i fællesskab til EF-domstolen for at få ophævet tipsmonopolet.

Men domstolen mener, at internet-spil er forbundet med en ”anderledes og større fare for bedrageri og anden kriminalitet” end andre tjenesteydelser og derfor har de enkelte medlemslande frie hænder til at indføre begrænsninger på denne form for spil.

Portugal har anført, at spillemonopolet skal begrænse risikoen for kriminalitet, f.eks. hvidvaskning af penge, og EF-domstolen mener at denne begrundelse er tilstrækkelig til at retfærdiggøre et forbud mod udenlandske bookmakere.

Det europæiske forbund af statslige tipsudbydere betegner afgørelsen som en ”stor sejr” for de statslige lotterier. Nu kan de enkelte EU-lande frit vælge at forbyde alle andre aktører end deres egne statslige selskaber. Bwin vil kæmpe videre og forsøger i øjeblikket at bryde det hollandske spillemonopol.

I dag er holdningen til pengespil på internet meget forskellig i de enkelte EU-lande. Italien er på vej til en fuldstændig liberalisering af markedet, mens Tyskland holder fast i streng kontrol.

I Danmark vil regeringen liberalisere tipsmonopolet og give udenlandske bookmakere adgang til markedet mod afgifter. Det kræver dog, at de udenlandske firmaer søger om licens og underkaster sig dansk lovgivning og dansk kontrol.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere