Zitech-ejer konkurs med mediecenter-firma

Zitech-ejer René Nortungs selskab Semrox, der overtog Zitechs vingeskudte mediecenter-satsning, Ehomevision, er blevet erklæret konkurs.

Det danske selskab, Semrox er gået konkurs. Selskabet stod blandt andet bag den danske mediecentersatsning , Ehomevision. Retten i Hillerød afsagde onsdag konkursdekret og gav dermed dødstødet til selskabet.

Ehomevision var den danske it-kæde Zitechs bud på et mediecenter og produktet blev lanceret i 2005. Lanceringen mislykket og i 2006 blev Semrox udskilt af Zitech. Ved konkursen var Semrox ejet af medejer i it-butikskæden Zitech, Rene Nortung.

I følge CRNs oplysninger var det blandt andet en ikke-eksisterende typegodkende til det amerikanske marked og leveringsproblemer, der fik mediecentersatsningen til at slå fejl og til sidst opgav Semrox planerne om et mediecenter.

Foruden mediecenteret var Semrox også aktiv med indsamling af elektronikaffald, der blev sorteret fra en adresse på Hejrevang i Allerød. Desuden havde Semrox en butik på Frederiksberg, Outlet Shoppen, der handlede med partivarer indenfor overtøj, pejsebrænde, it og andet.

I følge det seneste årsregnskab havde Semrox omkring ti ansatte. Det er ifølge retten i Hillerød manglede betaling af løn, der fik selskabet til at falde omkuld.

Semrox' ejer, Rene Nortung ønsker ikke at kommentere konkursen overfor CRN. Den anden medejer i Zitech, Mette Wulff, har ingen kommentarer til CRN, men oplyser, at ikke har nogen ejerandel Semrox-selskabet.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Owner til KMD Nexus

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job