Scribona beholder overraskende SMG-ejer i bestyrelsen

Der var en enkelt udskiftning i Scribonas bestyrelse i forbindelse med det årlige generalforsamling. Overraskende bliver SMGs ejer Mark Keough i bestyrelsen til trods for at handlen mellem Scribona Danmark og SMG for nyligt gik i vasken.

SMGs ejer Mark Keough bliver siddende i bestyrelsen hos Scribona, trods fiaskoen med sammenlægningen af SMG og Scribona Danmark.

»Den primære årsag for, at Mark Keough kom ind i Scribonas bestyrelse var, at vi havde brug for hans erfaring og da Scribona alligevel er ude af Danmark inden for få måneder, er der intet problem i at have Mark Keough siddende, da vi derefter ikke længere er konkurrenter,« lyder det fra Scribonas administrerende direktør Fredrik Berglund.

Han slår fast, at Mark Keough store viden inden for distribution hele tiden har været den vigtigste grund til at hente ham til Scribonas bestyrelse.

Da det i slutningen af 2006 kom frem, at SMGs ejer Mark Keough var opstillet til bestyrelsen, satte det rygter i gang om en ægteskab mellem SMG og Scribona. Det blev hurtigt bekræftet af en børsmeddelelse fra Scribona.

Mark Keough blev så valgt ind i Scribonas bestyrelse i januar i år. Sammenlægningen mellem SMG og Scribona kom utrolig tæt på, inden planen for nyligt faldt til jorden, fordi to nye storinvestorer i Scribona blokerede for salget af Scribona Danmark til SMG.

Foruden Mark Keough, bliver Lorenzo Garcia også siddende i bestyrelsen. Den eneste udskiftning er Theodor Dalenson, der ikke har ønsket at fortsætte i bestyrelsen. Hans exit giver plads til Scribonas hovedejer David E. Marcus, der overtager formandsstolen.

Den ledige plads i bestyrelsen overtages af Marcus Söderblom, der er vice president og Investeringsmanager i AB Novestra, som kontroleres af David E.Marcus.

I forbindelse med generalforsamlingen fik bestyrelsen også godkendt medlemmernes salær for det næste år. De seks medlemmer får samlet 1,3 millioner svenske kroner for at sidde med ved bordet, hvilket svarer til godt en million danske kroner.

Formanden for bestyrelsen får 242.000 kroner, mens de menige bestyrelsesmedlemmer belønnes med 162.000 kroner.

Er det ikke en god hyre for en håndfuld møder?
»Vi har 18 årlige møder i Scribonas bestyrelse, og i i øvrigt er det en ganske normal betaling til bestyrelsesmedlemmer,« siger Fredrik Berglund til CRN.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S