Kyocera-partnere undrer sig over Netkoncept-sagen

Konflikten mellem Netkoncept og Kyocera Mita/Leasit skaber bekymring blandt en række af Kyoceras partnere.

(opdateret)Reaktionerne på stridighederne mellem leasingselskab, forhandler, og producent spænder fra dyb bekymring til skuldertræk, viser en uformel rundspørge blandt Kyoceras forhandlere i Danmark.

»Selvfølgelig skaber det bekymring, at Kyocera overtager nogle kontrakter fra en forhandler. Man må jo sige at det er et utraditionelt tiltag. Det skaber jo spørgsmålet om, hvem der reelt ejer kunderne,« siger Carsten Tetzlaff-Petersen, direktør for TA Consulting Aps på Frederiksberg.

Han fortæller, at Kyocera Mita er blandt TA's væsentlige leverandører.

»Vi har lagt servicedriften hos dem, så det vil ikke være rart, hvis de valgte at tage kunderne selv,« siger han.

Hos Scriptor i Gentofte betragter man sagen som en unik konflikt mellem Netkoncept og Leaseit/Kyocera.

Scriptors direktør Erik Staalby fortæller, at han fandt det rystende læsning, da CRN bragte de første artikler om sagen, men at han ikke af den grund vil ændre på sit firmas strategi.

»Det er en sag mellem de tre parter, og den giver ikke anledning til forretningsnmsæsige overvejelser hos os.« siger han.

Hos Four Systems giver sagen ikke anledning til at overveje Kyocera-partnerskabet:

»Vi tilbyder ikke leasing gennem Kyocera Mita eller Leasit, så det er måske ikke så relevant en sag for os,« siger Christoffer Qvist-Sørensen, direktør for Four Systems.

Han fortæller videre, at han ikke føler anledning til at betragte konflikten som en advarsel til Kyocereas partnere.

»Det er en sag, de pågældende parter skal klare internt,« mener han.

Også hos CBC-partneren OP Kontorcenter i Næstved forholder man sig neutralt til sagen.

Direktør Torben Petersen forklarer, at eftersom han selv leverer service på de Kyocera-maskiner, han sælger, føler han ikke anledning til bekymring i forbindelse med Netkoncept-sagen.

Mere kontant er Johnny Helander, direktør for Descom.

»Det er ikke det bedste ry, Kyocera Mita har i forvejen. Det er sket før, at de har taget forhandlernes kunder. Derfor handler vi stort set ikke med dem,« fortæller han.

Selvom Descom har været inaktiv som Kyocera-forhandler i flere år optræder forhandlerhuset stadig på Kyoceras hjemmeside som aktiv partner - selvom Descom ifølge Johnny Helander aldrig har lagt skjul på, at man hellere vil gøre forretning med andre producenter.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Banedanmark

Systemarkitekt

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision