Minister fortryder salg af TDC

Kobber-nettet for vigtigt til at overlade til privat kapitalfond, siger økonomi- og erhvervsminister Brian Mikkelsen, der mener, at staten skulle have beholdt sit teleselskab og Kastrup Lufthavn.

Det var en fejl at privatisere det daværende Teledanmark, der i 1998 blev afhændet af den danske stat og overtaget af en kapitalfond.

Det siger den konservative økonomi- og erhvervsminister Brian Mikkelsen til Jyllands-posten i dag.

Ministeren mener, at staten hverken skulle have solgt Københavns Lufthavne eller telenettet, fordi de er for vigtige dele af samfundets infrastruktur til bare at blive overladt til private investorer.

»Når man sidder i en kapitalfond, tænker man ikke på den danske stats ve og vel. Så tænker man på sine aktionærer,« siger ministeren ifølge Jyllands-Posten.

Den nye holdning er overraskende, fordi regeringen tidligere har slået stærkt på tromme for mere privatisering. Men det er ikke kun den konservative erhvervsminister, der fortryder salget af TDC. Venstres politiske ordfører Peter Christensen har samme holdning.

Mens planerne for en privatisering af statslige selskaber som DONG og DSB nu synes usikre, vides det ikke, om den nye holdning til privatisering vil kunne få konsekvenser for det fremtidige ejerskab af TDC.

Socialdemokraterne mener, at den nye melding skaber total forvirring om regeringens politik og har derfor kaldt Erhvervsministeren og Finansministeren i samråd om sagen.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere