Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Fyret Fona-chef afviser anklage om svindel

Tidligere indkøbschef i Fona kender ikke indholdet af politianmeldelse, men afviser anklager om bedrageri og mandatsvig.

»Jeg mener ikke, at jeg har gjort noget forkert.«

Sådan siger den tidligere indkøbschef fra elektronikkæden Fona, som i efteråret blev bortvist og efterfølgende politianmeldt for bedrageri, til CRN.

Den nu forhenværende Fona-chef ønsker i øvrigt ikke at kommentere sagen, men hævder dog ikke at kende til indholdet i politianmeldelsen fra sin tidligere arbejdsgiver:

»Jeg ser ingen grund til at kommentere sagen på nuværende tidspunkt,« lyder det.

Det er i dag ikke lykkedes CRN at få en kommentar fra F-Group, som er selskabet bag Fona-kæden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere