Webforhandlere retter fejl

Forbrugerombudsmanden glæder sig over, at webforhandlere retter ulovlige betingelser for fortrydelsesret.

Efter en netrazzia i foråret har tre webbutikker valgt at ændre regler for reklamation, som ikke levede op til lovens krav. De tre butikker slipper dermed for en politianmeldelse fra Forbrugerombudsmanden.

Forbrugerombudsmand Henrik Øe siger i en pressemeddelelse generelt om razziaen, at den har haft den ønskede effekt og sat fokus på fortrydelsesretten.

»Jeg er glad for at konstatere, at så mange af de erhvervsdrivende, som vi har haft kontakt med, uden videre har justeret deres hjemmesider og er gået ind i en åben dialog med os,« siger Forbrugerombudsmand Henrik Øe.

De ulovlige vilkår som især tirrede juristerne var manglende fortrydelsesret for specialprodukter som afklippede kabler, manglende tilbagebetaling af portopenge og betaling for skader på tilbagesendte varer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere