Priskrig trækker webbutikker ned

Hård konkurrence tvinger veteraner som SHG og Midt-Data i knæ, mens kapitalstærke forhandlere som Happii og Wupti løber med markedsandele.

De gamle onlinekæmper bløder. I foråret tvang stor milliongæld Midt-Data til en genstart, hvor den levedygtige forretning blev fl yttet over i et datterselskab og gælden blev efterladt i et konkursramt selskab. Nu varsler århusianske SHG et 2007-underskud på seks millioner kroner.

»Inden sommeren er overstået, vil der være en eller to færre onlineforhandlere,« mener direktør Kim Rand fra konkurrerende Computersalg.

Kim Rands egne selskaber er kommet ud af 2007 med et positivt resultat før skat. Det giver ham blod på tanden i forhold til konkurrenterne.

»Vi har en god kampgejst og ser positivt på fremtiden. Det er der ikke mange andre, der gør,« siger Computersalg-direktøren.

Proshop-direktør Poul Thyregod forudser også yderligere konsolidering.

»Det er dem med den bedste indkøbsorganisation og største reklamemuskel, der vinder slaget om online it-handlen,« forudser han.

Selv lancerede Poul Thyregod sidste år webbutikken Happii sammen med norske Expert, en koncern, der omsætter for 11 milliarder kroner.

Online-iværksætter Martin Thorborg forudser, at der fremover kun vil være tre-fire store online it-forhandlere tilbage, hvoraf én vil være en større europæisk spiller. Resten af it-forhandlerne vil være forvist til nichemarkeder som it-komponenter og computere til spilentusiaster.

»Danske it-forhandleres eneste konkurrenceparameter er prisen, og så kan udviklingen kun gå mod en konsolidering, hvor der er færre, men større forhandlere,« siger Martin Thorborg.

Læs mere i detn trykte udgave af CRN, som udkommer i dag.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse