Captura angriber det danske marked

Norske Captura går nu ind på det danske marked gennem opkøb af QBS for 12,5 millioner kroner.

Danske QBS er blevet opkøbt af norske Captura, der bruger opkøbet til at komme ind på det danske marked. Prisen på 12,5 millioner danske kroner er betalt gennem en blanding af aktier og kontanter, skriver digi.no.

»Med købet af QBS sikrer vi en meget god platform for etableing af Captura i Danmark,« siger Jan Hansen, koncernchef i Captura.

Captura har i forvejen selv 35 kunder med virksomhed i Danmark, deriblandt Carlsberg.

Captura, der har 100 ansatte, opererer i forvejen på både det norske og det svenske marked. De leverer mobile it-løsninger som hånd- og truck-terminaler, stregkode-scannere og etiketprintere samt rådgivning inden for mobile IT-løsninger.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere