Microsoft afviser ansættelsesstop

Microsoft afviser rygter om, at der er indført ansættelsesstop i koncernen som følge af finanskrisen.

Siden starten i 70erne har Microsoft stort set kun øget antallet af ansatte. Men ifølge Computersweden viser et internt memorandum, at softwaregiganten på grund af finanskrisen nu har indført ansættelsesstop.

Det kontroversielle budskab nåede ifølge Computersweden ud til de 91.000 ansatte i fredags, men en talsmand afviser oplysningerne.

»Det er ikke sandt,at vi har indført ansættelsesstop. Derimod gennemfører vi en vurdering af vores ansættelser, som vi altid har gjort. Vores prognoser ser måske lidt anderledes ud i dag sammenlignet med tidligere på året,« siger talsmanden Lou Gellos til IDG News.

Han understreger samtidig at, at Microsoft fortsat vil ansætte nye medarbejdere.

»Vi har planer om stor vækst i år, og vil ansætte masser af mennesker. På grund af den økonomiske situation, vil vi i stedet vurdere forskellige projekter nøjere, end vi har gjort tidlgiere,« siger Lou Gellos.






Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere