Gamle operativsystemer lever endnu

Både Windows-brugere og Mac-brugere er ikke så hurtige til at opdatere deres computere. 21 procent af de omtrent 514 millioner betalte Windows-versioner, er gamle versioner. Samtidig bruger næsten halvdelen af alle Mac-brugere et gammelt operativsystem.

Selvom det er fire år siden, at Windows XP og Mac OS X kom til verden, skønnes det, at langt over 100 millioner PC'ere og Macintosh, som var i brug i slutningen af 2004, kører med gamle operativsystemer. Det skriver Washington Post på baggrund af en analyse fra IDC.

For de brugere der stadig bruger gamle versioner af Windows og Mac OS, behøver det ikke at være et problem. Men så snart man tilknytter maskinerne til internettet, vil mangelen på at kunne opdatere sine sikkerhedsfiler måske føre til alvorlige problemer. Det selvom de fleste hackere med onde hensigter må formodes at fokusere mere på sikkerhedshuller i Windows XP, end i huller i op til 10 år gamle operativsystem.

Hvis man kører et gammelt operativsystem, vil man også begrænse mulighederne til at bruge de digitale kameraer, MP3 afspillere og de nyeste printere, da de ikke alle understøtter USB eller er i stand til at benytte sig af den nyeste software. Meget af det kan dog stadig benyttes hvis man har bruger et operativsystem der er nyere end Windows 95 og Mac OS 8. For eksempel kunne 15 af de 20 mest sælgende Windows-programmer i december anvendes i Windows 98.

For mange af dem der anvender de gamle operativsystemer, er alt dette dog komplet irrelevant. Mange er maskinerne bliver nemlig anvendt til meget simple opgaver som tekstbehandling og begrænset arkivering. Flere af maskinerne er også så gamle, at det ville være alt for krævende for dem, hvis der skulle installeres et nyt operativsystem, og så ville de alligevel ikke være i stand til at køre den nyeste software og hardware. Dette gælder ikke mindst for de nye Office-installationer og de nyeste iPod's.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank