Farvelaseren er forhandlernes favorit

En ny undersøgelse foretaget i Computer Reseller News' forhandlerpanel afslører, at farvelaserprinteren er forhandlernes favoritprinter. Det magiske prispunkt 10.000 kroner er for alvor brudt, og det har gjort forhandlerne meget optimistiske trods printertypens høje driftsomkostninger.

42 procent af forhandlerne i undersøgelsen har størst salgsforventninger til farvelaserprinterne i 2003. Denne printertype er hele 14 procent foran multifunktionsmaskinerne, som alle branchefolk ellers er enige om, har fået deres gennembrud i virksomheder og offentlige institutioner.

Der er dog en alvorlig stopklods for farvelaserprinterens vækst - nemlig driftsomkostningerne. 36 procent af forhandlerne angiver, at netop disse udgifter - til især farvepatroner - er den største hindring i salgsprocessen.

Læs mere om farvelaserprintere og undersøgelsen i næste nummer af Computer Reseller News, der udkommer onsdag 2. april.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere