Godt kvartal for Tech Data

Distributøren Tech Data har netop afsluttet sit globale regnskab for tredje kvartal, og det viser en fremgang på 16 procent omsætningsmæssigt sammenlignet med tredje kvartal i fjor. Omsætningen blev på 4,4 milliarder amerikanske dollar mod 3,8 milliarder dollar sidste år. Resultatet var dog forringet - 26,5 millioner dollar mod 32,8 millioner dollar.

Det er først og fremmest presset fra konkurrencen på det amerikanske marked, som skubber overskuddet i den forkerte retning.

Tech Datas formand og administrerende topdirektør Steve Raymund, sagde i forbindelse med regnskabets fremlæggelse, at det især var inden for mobile produkter, sikkerhed, trådløst udstyr, plasmamonitorer og supplies, at kvartalet bød på fremgang. Han foventer en vækst i IT-efterspørgselen næste år på mellem fem og seks procent, skriver det amerikanske CRN.

»Vi forventer, at VAR'erne og SMB-segmentet klarer sig bedst, navnlig fordi de store virksomheders investeringer i især Nordamerika har været længe om at komme sig,« lød hans kommentar.

Han var særlig begejstret over udviklingen i Europa på trods af HP's udmelding om mere direkte salg i Europa.

»HP er også inde i en proces, hvor antallet af distributører og forhandlere skal ned, men de tiloversblevne vil få en større bid af kagen,« vurderede Steve Raymund.

HP-produkterne udgjorde 32 procent af Tech Datas omsætning i tredje kvartal, oplyste han.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse