Kunøe-selskab stormer frem

Atea-ejede Dmsave spinder guld på salg af remote backup-løsninger og forventer fortsat kraftig vækst.

Et overskud på en stor 25-øre for hver omsætningskrone er ikke hverdag i den danske it-branche. Ikke desto mindre er det realiteterne for den Atea-ejede backup-forhandler Dmsave A/S, som i sit regnskab for 2009 præsterer et overskud på 19,9 millioner kroner ud af en årsomsætning, som ifølge administrerende direktør Poul Bærentsen ligger på den gode side af 70 millioner.

Dmsave, som oprindelig er stiftet i 2001, har dermed udviklet sig til et mindre guldæg for Atea-koncernen, som i 2007 købte samtlige aktier i selskabet.

Ifølge Poul Bærentsen er forventningen, at der også i de kommende år vil blive tjent gode penge i firmaet, som med cirka 35 ansatte har specialiseret sig i remote backup-løsninger. Direktøren vurderer, at Dmsave i dag sidder på 45 procent af det danske marked for remote backup.

»Vi er i en unik markedsposition og satser på at vækste vores omsætning og resultat med godt 20 procent årligt blandt andet gennem en udvidelse af vores cloudservices,« siger Poul Bærentsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis