Maconomy-investor går ind i bestyrelsen

Finansmanden Henrik Schimming kræver nu to bestyrelsesposter i Maconomy.

Med 26,8 procent af stemmerne kræver Henrik Schimming nu to pladser i ERP-huset Maconomys bestyrelse. I maj måned sagde han til crn.dk, at han ejede 15 procent af Maconomy som passiv investering, og at han ikke at ikke havde yderligere planer om opkøb.

Henrik Schimming har en baggrund i ejendomsinvesteringer og vindmøller. Han udtaler gennem et af sine bestyrelseskandidater, Michael Havemann, at kravet om pladserne i bestyrelsen ikke er en kritik af den nuværende bestyrelsen. Det er blot et ønske om at give bestyrelsen flere kloge hoveder. Derudover vil man ikke blande sig i selskabets drift. Den anden kandidat til bestyrelsen er Claus Stenbæk, der har ti års erfaringer fra sit arbejde i kapitalfonde.

I Maconomy vil man ikke svare på, om den nye ejer er i gang med en venlig eller fjendtlig overtagelse, men siger, at det er naturligt at pege på sine egne bestyrelsesmedlemmer, når man ejer så stor en del af et selskabet. Her glæder næstformand i Maconomys bestyrelse, Søren Hougaard sig over at kandidaterne har kompetencer, netværk og erfaringer.

»Det er mennesker, der har en professionel tilgang til bestyrelsesarbejde og virksomhedsudvikling og som er vant til at skabe værdi for et selskab,« siger Søren Hougaard, Maconomy.

Udvidelsen skal besluttes på en ekstraordinær generalforsamling, hvor datoen er endnu ikke besluttet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere