Intel øger fokus på ultra-bredbånd

I fællesskab med sammenslutningen MultiBand OFDM Alliance vil chip-producenten Intel Corporation udvikle og markedsføre deres version af en teknologi til det såkaldte ultra-bredbånd (Ultra Wide Band, UWB). På denne uges Intel Developer Forum har Intel annonceret, at alliancen har nedsat en arbejdsgruppe, der skal fremme sagen.

UWB er en trådløs teknologi til transmittering af data mellem forbrugerelektronik, pc-enheder og mobile enheder med høj hastighed inden for korte afstande og med et lavt strømforbrug. UWB er derfor ideel til trådløs overførsel af multimedie-indhold.

En af ideerne med UWB er at udfylde pladsen mellem de trådløse teknologier Bluetooth og Wi-Fi. UWB tillader større mængder af data at blive overført trådløst end det er tilfældet med Bluetooth, men til gengæld egner UWB sig kun til korte afstande, så rækkevidden er større med Wi-Fi.

Målet for Intel og selskabets samarbejdspartnere er at skabe et fælles sprog for kommunikation mellem de forskellige elektronik-enheder. Samtidig er Motorola og Xtreme Spectrum Group i gang med at udvikle deres egen version af UWB-teknologien, og det er ikke lykkes de to grupperinger at finde en fælles standard. Striden mellem de to parter kan vise sig at trække udviklingen af UWB i langdrag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job