Intel øger fokus på ultra-bredbånd

I fællesskab med sammenslutningen MultiBand OFDM Alliance vil chip-producenten Intel Corporation udvikle og markedsføre deres version af en teknologi til det såkaldte ultra-bredbånd (Ultra Wide Band, UWB). På denne uges Intel Developer Forum har Intel annonceret, at alliancen har nedsat en arbejdsgruppe, der skal fremme sagen.

UWB er en trådløs teknologi til transmittering af data mellem forbrugerelektronik, pc-enheder og mobile enheder med høj hastighed inden for korte afstande og med et lavt strømforbrug. UWB er derfor ideel til trådløs overførsel af multimedie-indhold.

En af ideerne med UWB er at udfylde pladsen mellem de trådløse teknologier Bluetooth og Wi-Fi. UWB tillader større mængder af data at blive overført trådløst end det er tilfældet med Bluetooth, men til gengæld egner UWB sig kun til korte afstande, så rækkevidden er større med Wi-Fi.

Målet for Intel og selskabets samarbejdspartnere er at skabe et fælles sprog for kommunikation mellem de forskellige elektronik-enheder. Samtidig er Motorola og Xtreme Spectrum Group i gang med at udvikle deres egen version af UWB-teknologien, og det er ikke lykkes de to grupperinger at finde en fælles standard. Striden mellem de to parter kan vise sig at trække udviklingen af UWB i langdrag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere