TDC-trusler var i strid mod regler

TDC handlede i strid med reglerne, da de sidste år truede med at klippe konkurrenternes kabler over, slår Teleklagenævnet fast i en ny afgørelse. Konkurrenter varsler stævninger i millionklassen.

»Gør som der bliver sagt, ellers bliver kablerne klippet over!«

Så kontant var tonen i sommeren 2006, da TDC ikke ville acceptere de øvrige teleselskabers samarbejde om dele anvendelsen af fiberkabler til centralerne.

TDC kontroller centralerne og brød sig ikke om aftalen. Derfor tvang man de øvrige selskaber til at standse samarbejdet. Dermed blev de konkurrerende teleselskaber påført millionudgifter.

»Teleklagenævnet er den endelige instans på teleområdet i Danmark, og de har nu afgjort, at TDCs opførsel er uacceptabel. Afgørelsen dokumenterer, at TDCs fremfærd har skadet konkurrencen på det danske marked og påført konkurrenterne uretmæssige tab på flere millioner kroner. Afgørelsen fastslår, at TDC bevidst har misbrugt sit monopol på telenettet,« siger administrerende direktør i Fullrate Stig Myken, på vegne af SAT-gruppen i en pressemeddelelse.

Efter afgørelsen varsler flere konkurrenter stævninger overfor TDC i millionklassen.

»TDC har misbrugt en afgørelse fra IT- og Telestyrelsen som begrundelse for deres brud på reglerne,« siger Stig Myken og erklærer, at SAT-Gruppen aktivt vil arbejde for, at myndighederne lærer af dette og fremover forhindrer, at TDC udnytter udnytter sit ejerskab på det danske telenet til at forhindre konkurrence og påføre forbrugerne merudgifter.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead DevSecOps

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job