XP Home til ultramobile pc'er

Som ventet har Microsoft nu officielt forlænget levetiden for Windows XP, men kun for den version, der sælges til små ultramobile computere.

Microsoft har nu officielt meddelt at Windows XP Home bliver på markedet helt frem til den 30. juni 2010 eller et år efter lanceringen af den næste Windows-version. Til sommer er det ellers slut med salget af Windows XP. Men i de næste to år vil Microsoft fortsat sælge en særlig version af XP til små ultramobile computere, de såkaldte UMPC'er. Microsoft kalder selv denne computerklasse for »ultra-low-cost pc's«.

Beslutningen kommer ikke som en overraskelse. Microsofts nyere Windows Vista er alt for hardwarekrævende til små mobile computere, og softwarefirmaet har derfor reelt ikke haft andet valg end at forlænge levetiden for Windows XP. UMPC'er har typisk en langsom processor, begrænset hukommelse og Flash-disk i stedet for en harddisk, og det passer dårligt til Vista.

Microsofts udmelding om den længere levetid for Windows XP kan derfor også ses som et forsøg på at forhindre, at flere producenter af denne type computere skifter til Linux.

Softwarefirmaet har allerede forlænget fristen for, hvornår den almindelige udgave af Windows XP forsvinder fra hylderne, fra januar til juni 2008, og en særlig Starter Edition til udviklingslande skal sælges helt frem til 2010.

Samtidig viser flere undersøgelser, at Vista har fået en meget lunken modtagelse på markedet, især blandt erhvervsbrugere.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect