XP Home til ultramobile pc'er

Som ventet har Microsoft nu officielt forlænget levetiden for Windows XP, men kun for den version, der sælges til små ultramobile computere.

Microsoft har nu officielt meddelt at Windows XP Home bliver på markedet helt frem til den 30. juni 2010 eller et år efter lanceringen af den næste Windows-version. Til sommer er det ellers slut med salget af Windows XP. Men i de næste to år vil Microsoft fortsat sælge en særlig version af XP til små ultramobile computere, de såkaldte UMPC'er. Microsoft kalder selv denne computerklasse for »ultra-low-cost pc's«.

Beslutningen kommer ikke som en overraskelse. Microsofts nyere Windows Vista er alt for hardwarekrævende til små mobile computere, og softwarefirmaet har derfor reelt ikke haft andet valg end at forlænge levetiden for Windows XP. UMPC'er har typisk en langsom processor, begrænset hukommelse og Flash-disk i stedet for en harddisk, og det passer dårligt til Vista.

Microsofts udmelding om den længere levetid for Windows XP kan derfor også ses som et forsøg på at forhindre, at flere producenter af denne type computere skifter til Linux.

Softwarefirmaet har allerede forlænget fristen for, hvornår den almindelige udgave af Windows XP forsvinder fra hylderne, fra januar til juni 2008, og en særlig Starter Edition til udviklingslande skal sælges helt frem til 2010.

Samtidig viser flere undersøgelser, at Vista har fået en meget lunken modtagelse på markedet, især blandt erhvervsbrugere.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job